Dünyadaki en büyük cesurca davranış nedir biliyor musunuz? Bütün olumsuzluklara karşın olumlu düşünmeye inat etmek!

Yeşil Dokunuş ( Mart 2012)

Web sitemde istediğini arayabilirsin

27 Ağustos 2011 Cumartesi

0 Age Of Empires Online İzlenimleri

          Bilgisayar oyunları dünyasında ilk oynadığım oyunlardandı Age of empires.  Age of empires ve onun serisi olan oyunları, küçük insanların kaynak toplayıp o kaynakları savaşmak için harcadığı, milyonlarca müdavimi olan efsanevi oyun diye tanımlayabiliriz.

          Zamanla yeni oyunlar çıktıkça, AEO benim için süper bir oyun olmaktan çıktı. Başta ekonomik yapısı olmak üzere pek çok hata barındıran bir oyundu AEO. Bunu Microsoft’un bir sonraki oyunu olan Age of Mythology'i oynayınca daha iyi anladım. Bu oyun benim halen vazgeçilmezimdir, bu arada. Uzun bir aradan sonra yıl 2011 olunca AOM ve AOE'nin online popülaritesini kaybetmediğini gören yapımcılar, bu sefer yeni bir projeye el attılar: Age of Empires Online. Meraklı gözlerle bekledim ve beklemeden önce betasına bile el attım. Oyun 16 Ağustos’ta resmi olarak başladı. Oyunu indirim resmi sürümünü belirli bir aşamaya kadar oynadım. Betanın hemen hemen aynısı olmakla birlikte fena bir oyun olmamış diyebilirim. Tabii ki her oyun gibi artıları ve eksileri var.

                Oyunda ilk göze çarpan şey FREE ve PREMİUM kelimeleri. Oyun free yani bedava bir oyun ama PREMİUM olmadan oynanması imkansız gibi. Oyun hakkındaki izlenimlerimi anlatmadan önce size söyleyeceğim ilk şey eğer para vermeye kıyamayacaksınız bu oyuna sakın el atmayın.
                Oyunda bildiğimiz AOE serisi konsepetine uygun, aynı zamanda ondan çok farklı. Oyunu resmi sitesinden indirip gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra oynamaya başladığımızda karşımıza ilk çıkan şey ırk seçimi oluyor. Şu an için iki ırk var: Yunan ve Mısır. Mısırlıları oldum olası sevmediğim için yunanları seçerek oyunu 8. Levele kadar götürdüm. Irk seçiminden sonra karşımıza bir şehir çıkıyor ve bu şehirde ırkımıza ait bütün düzenlemeler yapılıyor.  Level arttıkça karşımıza çeşitli binalar çıkıyor ve bu binaların çeşitli özellikleri var. Oyunda sağ üstteki haritada ise çeşitli seçenekler mevcut. Bunlardan en önemlisi senaryoları oynayıp puan kazandığımız bölüm. Senaryo modunda alışageldiğimiz AOE oyunu karşımıza çıkıyor. Kaynak toplayıp bina yıkıyoruz. Capital şehirmiz aşama aşama ilerliyor. Level atlamak için mutlaka belirtilen görevleri yapmanız gerekiyor. Her level atlayışta puanlar yanında çeşitli hediyeler ve binalar kazanıyorsunuz. Level arttırkça şehriniz büyüyor, ordunuz güçleniyor. Verilen bonuslara göre de ırkınız güçleniyor. Oyunda 6-7 levelden itabaren insanlara karşı savaş başlatabiliyorsunuz. Herhangi bir oyuncuyla 1v1 veya 2v2 savaş yapmanız mümkün. Savaş yapacağınız yeri senaryo haritasında Sparta şehrinde bulmanız mümkün(Yunanlılar için). Burada insan vs insan savaşları için PVP deniyor. Oyun capital şehiri geliştirme ve ırkı özelleştirme temasıyla sürüp gidiyor.
                Bu kısa açıklamalardan sonra gelelim oyununun artılarına ve eksilerine. İlk önce oyunun artı yönlerine değinelim. Capital city ve oyun modu olarak düşünülen konsept çok başarılı gözüyor. Oyunda Premium modda verilecek özellikler ve kendi seçimlerinizle çok farklı ırklara sahip olmanız mümkün.  Misal alacağınız puanlarla sadece denizde güçlü olan, sadece ticarette güçlü olan veya sadece kaba kuvvetten anlayan bir ırk yaratmanız mümkün. Üstelik aldığımız bu ırkın  diğer oyuncuların alacağı ana ırkına benzemeyeceği neredeyse garanti. Ayrıca satılan Preimum packlerle çok farklı ve kaliteli bir ırka sahip olabilirsiniz. Bunların dışında oynanış olarak zor bir oyun değil. Capital city olayına biraz zor alışsanız da eski AOE modu size hiç yabancı değil. Grafikler kaliteli ve adeta üç boyut deneyimi sunuyor.  Ayrıca kazandığınız eşyaları ve bonusları satabilmeniz iyi bir özellik…
Gelelim eksilere. Oyun ücretsiz gibi tanıtılsa da Premium anahtar kelime burada. Bu oyunda belirli müddetten sonra mutlaka Premium almanız şart. Neden şart derseniz, oyun içinde kazandığınız bonusları ödülleri koydunuz binalarda yer biterse yeni binalar için bile Premium almak zorundasınız. Daha güçlü askerler ve çeşitli üretimler için yine para yani Premium gerekli. Kısaca belirli bir levelden sonra bu oyuna para harcamanız şart. Paranın gerekliliğini en çok PVP savaşlar yani insan vs insan savaşlarda anlıyorsunuz. Oyunun asıl zevki başka insanlarla yapılacak mücadele üzerine kurulu olduğu için rank play yani rating yani savaştıkça karşısındaki ırkı yıktıkça kazanılan puanlar insana müthiş zevk veriyor. Oyunda PVP savaşlar reyting almanızı sağlıyor ve Age of Empires Online içinde belirli bir yere gelmenizi sağlıyor.  Maalesef eğer ücretsiz kullanıcıysak reyting sistemine dahil olmamız ve herhangi bir puan kazanmamız söz konusu değil.  Paralı bir oyun olması dışında kaliteli dediğimiz grafiklerde de eksi bir yön var. AOE serisinin en önemli özelliği konu aldığı çağı fazlasıyla yansıtmasıydı. Online versiyonda maalesef  bizim küçük adamlar animasyon gibi duruyor. Bir başka eksiklik ise oyunun yavaş işleyişi. Herhangi bir age of oyununu netten oynarken bu kadar yavaş bir işleyiş söz konusu değilken AOEO böyle bir soruna sahip. Neyse ki patchlerle çözülecek bir probleme benziyor.
Oyunumuzun para canavarı olduğu konusunda yakınırken aslında değinmemiz gereken bir şey daha aklıma geldi. Premium sistemi cebimizi hortumlayacak cinsten değil. Bir kere Premium aldıktan sonra bir daha para ödemiyorsunuz. Herhangi bir ırkı Premium aldıktan sonra paketlerle o ırkı güçlendirmek te hoş seçeneklerden.  Bir Premium ırk bedeli tl olarak 60 lira civarı. Şu anki kampanya ile 30 lira civarı geliyor. Yani diğer online oyunlar gibi direk cebinizi hortumlamaya yönelik değil desem de eğer içinizde diğer ırkları merak eden bir canavar varsa yandınız demektir.
Oyun hakkında son olarak şunları söyleyebilirim. Oldukça kaliteli oynanışı iyi bir oyun. Ayrıca onlarca farklı özelleştirme seçeneği farklı bir strateji deneyimi sunuyor. Size mutlaka Premium aldırmaya meyil ettirecek bir deneyim  olsa da oynamaya değer. Mutlaka oynayın derim.
Oyunumuzun web sitesi : www.ageofempiresonline.com


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder