Dünyadaki en büyük cesurca davranış nedir biliyor musunuz? Bütün olumsuzluklara karşın olumlu düşünmeye inat etmek!

Yeşil Dokunuş ( Mart 2012)

Web sitemde istediğini arayabilirsin

27 Ağustos 2011 Cumartesi

Fenerbahçe Tamamen Duygusal!                Son günlerde ortalık iyice çalkalandı şike skandalıyla ve şike skandalının sonuçlarını yavaş yavaş görmeye başladık. Fener’in UEFA’dan men edilmesi haksızlık gibi gözükse de onlarca delil, onlarca dosya Fener’in şike yaptığını kanıtlamaya yeter gibi gözüküyor. Bazıları diyor ki, Fener ya şuçsuz çıkarsa diye, bu kadar delilden sonra Fener’in suçsuz çıkması Fener'den çok Türk adaletini yaralayacak  diye düşünüyorum. Bence, kuvvetli şike şüphesi bulunan bir takımın ceza alması kadar doğal bir şey yok. Bununla birlikte, Fener’in bu konuda yakınması ve isyan etmesi hem haklı hem haksızdır. Haksız, çünkü neredeyse şike yaptığı kesinleşmiş gibi. Haklı, çünkü herhangi bir ceza almadı.
                Bütün bu kafa karıştırıcı gürültünün hemen sonrasında Fenerbahçe  haklarını arayacağını söyledi. Hemen sonrasında "Bank Asya Birinci Lig’e düşmek istiyoruz." dendi.  Kahramanca atılmış bir adımdı. Tribünlere oynandığı açıktı. Bu cesurca hamle görünüşte kafalardaki soru işaretleri temizlemek ve federasyona kafa tutmak için yapıldı. Aslında yapılması gereken en cesurca ve  en gerekli hamle buydu. Tamamen duygusal gibi görünen bu hamlenin altında, kulübün maddi çıkarları olacağı henüz kimsenin aklına gelmedi. Öyle gözüküyor ki Fener’in ceza alma  ihtimali oldukça yüksek, TFF bu cezayı mahkeme kararıyla vereceğe benziyor. Mahkeme ise diyor ki, en az üç ay bekle evladım. Üç ay sonra ligler başlamış olacak. Fener, küme düşme cezası alırsa iki yılı heba oldu demek. Çünkü 2013 te Bank Asya’da olmak demek hele UEFA cezasının devam ettiğini düşünürsek, tam anlamıyla mali çöküş demek. Eğer ceza üç ay sonra açıklanacak olursa, iki yıl Avrupa’dan uzak olacak bir takımı hele hele gelecek yıl Bank Asya’da oynayacak bir takımı hiçbir yabancı istemez! İşte Fener’in korktuğu da bu! Cezayı öne çekerek yani bu yıl 1. Lig’de oynayarak zararı en aza indirmek. Zaten kuvvetle muhtemel ceza alacak bir kulübün bunu yapması gerekir ki daha büyük zarara uğramasın. Maalesef,  federasyonumuz bu konuda duyarsız ve vurdum duymaz. Ona kalırsa mahkeme ceza verecek, insanlar bekleyecek. Belki bu geç kalmanın sonucunda federasyon düştüğü vahametin farkına varacak ve  Fener’i ligden düşürmeyecek. Ancak Federasyon’un unuttuğu şey UEFA’nın bu konuda boş durmayacağı. UEFA'nın şike yapmış bir takımı Lig’de tutması çok zor.  Eğer Fener 2013 te Bank Asya’da olursa bunun getireceği çöküntüyü ve ekonomik kaybı kim karşılayacak! Allah’tan Fener’de değerli yöneticiler var. Duruma tamamen duygusal yaklaşıp bir şeyler yapmaya çalışıyorlar…

Not: Basında Milan’ın şike cezasıyla ilgili çıkan haberlerde bir çarpıtma var. Çizmedeki şike olayında esas suçlu Juventus görülmüş ve Avrupa’dan men edilmiştir. Milan’ı yazanlar bir zahmet bunu da yazsınlar ve Milan’ın ceza almadığını unutmasınlar. Lütfen halkı galeyana getirmeyelim.