Dünyadaki en büyük cesurca davranış nedir biliyor musunuz? Bütün olumsuzluklara karşın olumlu düşünmeye inat etmek!

Yeşil Dokunuş ( Mart 2012)

Web sitemde istediğini arayabilirsin

25 Ağustos 2011 Perşembe

Play-off’ta düşünülmeyen sıkıntı

                Futbolda şike sıkıntıları arasında yeni bir sistem ortaya atıldı. Bu sistem sezon sonu dört takımın kendi aralarında play-off oynamasını esas alıyordu.  İtirazlar olsa da deneme amaçlı kabul edilen bir uygulama oldu.  
                İtirazlar şampiyon olan takıma haksızlıklar olacağı yönündeydi. Çünkü şampiyon olan takım bir de play-off oynamak zorunda olacak. Aslında play off uygulaması iyi bir şeye benziyor, pek çok bakımdan ligimize yenilik getireceği kesin. Öncelikle şampiyon olacak takımın diğer 3 takıma üstünlük sağlamak zorunda olması ve de şampiyonun birbirinden zorlu maçlar sonunda belirlenecek olması, heyecanı ve kaliteliyi arttıracağı kesin. Heyecanı ve kaliteyi arttırmayı düşünen bu felsefesinden dolayı futbol federasyonunu kutlamak gerek.
                Bu heyecan verici sistem kabul edilirken en büyük eleştiri çok çabuk kabul edilmesine yönelikti. Bu eleştirinin doğru olduğunu görmek maalesef benim gibi futbol tutkunlarını üzüyor. Bu sistemde play-off a kalan takımların ligde elde ettiği puanların yarısı düşüyor ve play-off bu şekilde başlıyor. İşte bu noktada hiç düşünülmeyen bazı şeyler var. Misal 70 ve 71 puan alan iki takım olsun, yarı puan aldığında 35 ve 35,5 olacak. Öncelikli sorun buçuklu puan aynen kalacak mı?  Bu tür bir puan türü görülmüş şey değil! Yoksa tam sayıya yuvarlanacak! Bu durum da sıkıntı aratacak! Puanı 71 olan takımın puanı 72 ve 70 olacak takımla bir olması imkansız olacaktır. Sorunu yuvarlama hesabıyla hallettiğimizde bu sefer de takımlar aynı puanla bitirdiğinde veya bitirmediğinde yine sorun olacaktır.  Misal ligi 69, 70, 71, 72 puanla bitiren takımlar oldu diyelim. Yarı puanları alındığında 35,35,36,36 çıkıyor. Diyelim ki play-off grubunda bütün takımlar eşit puan aldı, misal bütün maçlar bitti ve her takımın puanı 40 a eşitlendi, bu durumda sıralama nasıl olacak? Ligi 70 ve 71 puanda bitiren takım nasıl ve neye göre sıralanacak? Diyelim bu takımlardan biri şampiyon oldu! Şampiyon olacak takımın puanın ikinci takımla puanın eşit olması garip olmayacak mı? Hele ikinci olacak takım play-off ta ve ligte şampiyonu yenmişse daha tuhaf olamayacak mı? Mevcut uygulamaya göre ligi eşit bitiren takımların sıralaması kendi aralarında yaptığı maçlara bakıyor. Bu durumda aynı puandaki iki takımın şampiyonluğunu ligteki puan sıralaması mı yoksa play-off grubunda elde ettiği sıralama mı belirleyecek? Kısaca sıralamayı ne belirleyecek henüz açıklanmış değil. Aynı şikede olduğu karmaşık bir durum söz konusu.  Düşünüyorum da yine bir sıkıntı var gibi gözüküyor. Galiba bu sıkıntının çözümünü lig başlayınca anlayacağız!