Dünyadaki en büyük cesurca davranış nedir biliyor musunuz? Bütün olumsuzluklara karşın olumlu düşünmeye inat etmek!

Yeşildokunuş ( Mart 2012)

Web sitemde istediğini arayabilirsin

15 Temmuz 2015 Çarşamba

0 Genelevlerde bedava kitap uygulaması başlasın


               
Günlerdir gazetelerin gündeminden Bursa’da beş yıldızlı genelev açılacağı ve bunun bedava olacağı gibi haberler dolaşıyor. Genelevin beş yıldızlı olmasından çok bedava olması ilgi çekiyor. Neredeyse dünyanın en önemli haberi gibi oldu bir anda.

                Cinsellik elbette bir ihtiyaç, elbette bu tür haberlerin bir önemi illa ki olacak ama bedava genelev haberi neden başka haberlerin önüne geçiyor düşünmek gerek. Acaba geri kalmış bir ülke olduğumuzdan olmasın sakın? Geri kalmış ülkelerde genelde düşünce, okumak, felsefe ve kültür geri plandayken seks, din, politika ve spor gibi şeyler her zaman önceliklidir. Geri kalmış ülkelerde düşüncelere ve bilime önem verilmezken din ve siyaset her şeyden önce gelir. Dünyadaki bütün üçüncü dünya ülkelerinde böyledir. Bizde de böyle olması üçüncü dünya ülkesi olduğumuzun en önemli kanıtıdır. Şimdi bu dediklerimi bir örnekle kanıtlayacağım. Bildiğim kadarıyla Türkiye’deki bazı belediyeler ( İzmir- Buca, Çanakkale – Biga, Malatya) insanların kitap okuması için bedava kitap hizmeti veren stantlar kurdu. Bu stantların benzerleri anca Avrupa’da var. Türkiye’nin kültürel açıdan kalkınması için küçük ama çok önemli bir harekete imza atan bu belediyelerin haberleri nedense çok önemli görülmedi. Kimse bu durumdan haberdar değil. Eminim ki çoğunuz kitap okuma stantlarını bilmiyordur bile. Eğer bu belediyeler bedava kitap değil de bedava seks hizmeti dağıtsaydı emin olun kitaplar değil seks bir yıl konuşulurdu.
                Olumlu ve güzel işlerin sansasyonel haber olacak kadar önemli olduğu güzel günleri göreceğiz mi bilmiyorum ama bedava genel haberi aklıma bir şeyler de getirdi. Genelevleri kötü yerler olarak tanımlıyoruz ve burayı kullananların kültür seviyesinin yüksek olduğunu herhalde düşünemeyiz. O halde onların kültür seviyesini neden yükseltmiyoruz?  Genelevleri yararlı hale getirerek pek çok şeyi değiştirebiliriz.  Genelevlerin bedava olmasıyla uğraşacağımıza, genelevlerde bedava kitap uygulaması başlatsak nasıl olur? Bedava kitap olmuyorsa kitap alma zorunluğu getirsek nasıl olur?  Orada insanlara cinselliğin yanında kültür de versek nasıl olur? Belki ilk başta bu bedava veya zorunlu kitapları alanlar bu kitapları okumayacak, atacak, hatta yakacak ama diyelim ki yüz kişiden sadece bir kişi eline geçen kitaplar sayesinde kitap okuma alışkanlığı kazansa çok şey değişmez mi?  Buradaki kitapları alanlar büyük ihtimalle bu kitapları okumayacak ama belki de ihtiyacı olanlara verecek. Kitaplar ihtiyaç sahiplerine ulaşsa yine de bir şeyler değişmez mi?
                Eğer bu ülkede bir şeylerden yakınıyorsak artık çözümler düşünmeli, çözüm üzerine kafa yormalıyız. Pislik ve kötülük yuvası gördüğümüz genelevleri faydalı işler yapan yerler haline getirsek çok şey değişmez mi? Çözüme dair bir şeyler yapmış olmaz mıyız? Türkiye’deki sorunların kaynağının cehalet olduğunu bildiğimize göre neden cehalet probleminin üzerinde durmuyoruz? Neden cehaletin üzerine gitmiyoruz? Genelevlerin bedava olacağıyla ilgileniyoruz ama neden genelevleri topluma yarar sağlayan bir yapı haline getirmeyi düşünmüyoruz?Mehmet Alp Yeşildokunuş - 15 Temmuz 2015

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder